Miłość jest uważana za sens życia ludzkiego, nadaje mu barwy i stanowi siłę, dzięki której człowiek może harmonijnie się rozwijać i doznawać szczęścia.


 
Miłość jest zawsze nowa. I bez względu na to, czy w życiu kochamy raz, dwa, czy dziesięć razy zawsze stajemy w obliczu nieznanego. Miłość może nas pogrążyć w ogniu piekieł, albo zabrać do bram raju - ale zawsze gdzieś nas prowadzi. I czas się z tym pogodzić, albowiem jest ona treścią naszego istnienia. Miłości trzeba szukać wszędzie, nawet za cenę długich godzin, dni, tygodni smutku i rozczarowań. Bowiem kiedy wyruszymy na poszukiwanie miłości - ona zawsze wyjdzie nam na przeciw. I nas wybawi. - Paulo Coelho (ur. 1947)

 

 
Życie bez miłości to czarodziejska latarnia bez światła. - Johann Wolfgang Goethe (1749-1832)

 

Seks bez miłości to puste doświadczenie. Ale wśród pustych doświadczeń to jedno z najlepszych. -  Woody Allen (ur. 1935)



Cierpliwa, łaskawa, darząca zaufaniem, nie myśląca tylko o sobie, czysta, łagodna, wybaczająca, empatyczna, mocna i wierna – taka powinna być miłość. 
Prawdziwa miłość zawsze wymaga opanowania siebie. Nie po to, żeby uczucie osłabić, ale żeby mu pozwolić się rozwijać.


 
Miłość według Stenberga

-  jako pierwsza jest Intymność która jest zbiorem przeżyć np. dbanie o dobro partnera, prywatność partnerów, wzajemne zrozumienie oraz dzielenie się przeżyciami. Szacunek do partnera

następnie jest Namiętność - jest grupą emocji pozytywnych jak i negatywnych często z mocno uwydatnionym pobudzeniem fizjologicznym. Emocjom tym towarzyszy wysoka motywacja do maksymalnego połączenia się z partnerem. Namiętność ma duży związek z pragnieniem erotycznym, lecz jest ona jedynie z nią powikłana.

-  oraz Zaangażowanie które należy do przekwalifikowania relacji w trwały związek. O ile namiętność jest tym składnikiem, który niemal wcale nie poddaje się racjonalnemu działaniu rozumu (oraz woli), zaś intymność poddaje się mu jedynie umiarkowanie, zaangażowanie jest wysoce podatne na kontrolę kochających się ludzi. Zanik zaangażowania z którejś ze stron prowadzi najczęściej do rozpadu związku, dlatego też jest bardzo ważnym czynnikiem utrzymania trwałego związku pomimo przeszkód.


Miłość jest aktywną siłą drzemiącą w człowieku. Trzeba więc nauczyć się ją wyzwalać, a osiągnąć to można przez działanie. Nie jest miłością branie, bycie kochanym; prawdziwa, dojrzała miłość polega na obdarzaniu nią innych, co jest równoznaczne z czynnym aktem dawania innym siebie samego.  


Kochać oznacza powierzyć się komuś bez żadnych zastrzeżeń, oddać się całkowicie w nadziei, że nasza miłość wywoła miłość człowieka, którego kochamy. Miłość jest aktem wiary; każdy, kto ma mało wiary, ma mało miłości.